Objawy boreliozy

Zobacz skład kapsułki

Przyczyną tak poważnej choroby jaką jest borelioza, jest niepozorny, trudno dostrzegalny kleszcz. Nie jest on jednak bezpośrednim czynnikiem, a jedynie nosicielem groźnej bakterii z grupy Borrelia. Co ciekawe - wyłącznie te owady są w stanie zakazić organizm człowieka wspomnianymi wirusami.

Głównym celem ataku bakterii jest tkanka łączna, nerwowa i mięśniowa, a sama borelioza rozwija się nawet przez trzy tygodnie od momentu ukąszenia. Chorobie może towarzyszyć tzw. rumień wędrujący, który charakteryzuje się dużym zaczerwienieniem i średnicą sięgającą nawet do kilkunastu centymetrów. Rumień zwykle jest wypukły, ciepły i bolesny. Należy jednak pamiętać, że pojawia się on jedynie w 1/3 przypadków boreliozy.

W początkowej fazie objawy są bardzo podobne do objawów grypy, następnie pojawiają się zapalenia stawów, a także problemy neurologiczne i sercowe. Zakażenie może rozwijać się przez rok do postaci przewlekłej, czyli najpoważniejszej, która charakteryzuje się szeregiem objawów, od gorączki, bólów głowy, gardła i stawów, przez dreszcze i tiki nerwowe, aż po problemy z widzeniem i mówieniem.

Tak naprawdę trudno znaleźć jednoznaczną listę objawów wskazujących na boreliozę. Często te same objawy wynikają z różnych przyczyn i nie musi to być atak bakterii przeniesionej przez kleszcza. Z tego też powodu niezwykle trudne jest prawidłowe zdiagnozowanie boreliozy. Konieczne jest wykonanie szczegółowych testów, które i tak nie dają stuprocentowej gwarancji, że diagnoza będzie prawidłowa.

Z czego to wynika? Typowe objawy boreliozy, a więc bóle mięśni, łamanie w kościach, złe samopoczucie czy nasilające się bóle głowy to rezultat działania endotoksyn wydzielanych przez każdą bakterię gram-ujemną. Dlatego też objawy te wynikają po prostu z walki naszego systemu odpornościowego z intruzami. Nie muszą to być jednak bakterie Borreli. Równie dobrze mogą to być drożdżaki, wirusy, pasożyty, a nawet autoagresja naszego organizmu. Często jest to też wynik ogólnego osłabienia organizmu.

Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na objawy układu nerwowego mogące wskazywać na boreliozę. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

  • kołatanie serca i nagłe skoki ciśnienia,
  • problemy z koncentracją, trudność w czytaniu czy dobieraniu słów,
  • nagle pojawiające się bóle,
  • skoki temperatury ciała,
  • dzwonienie i szumy w uszach, w skrajnych przypadkach utrata słuchu,
  • problemy ze wzrokiem, podwójne lub potrójne widzenie,
  • halucynacje i psychozy,
  • paraliż jednej strony twarzy.

Nie wolno również lekceważyć objawów fizycznych, w tym silnych bólów stawów i mięśni, opuchlizny, pojawiającej się gorączki i dreszczy, pocenia się i uderzeń gorąca, jak również drętwienia palców lub całych kończyn.

KUP JUŻ TERAZ
INNOWACYJNY SUPLEMENT DIETY

ProSelect

ProSelect®

Suplement Diety
60 kapsułek

Zobacz już teraz

BorelissPro

BorelissPro®

Suplement Diety
60 kapsułek

Kup już teraz

ProStik

ProStik®

Suplement Diety
60 kapsułek

Zobacz już teraz